Pasta Cila Zararlı Mı?

Araçlarımızın boyasını daha alımlı gösteren, parlaklığını arttıran ve çiziklerini temizleye pasta cila zararlı mı?

Bu yazımıza ulaştığınıza göre muhtemelen arabasına düşkün birisiniz. Pasta cila uygulaması uzun zamandır yapılan bir uygulama lakin zararları hakkında pek bilgi sahibi değil araç sahipleri. Bu yazımızda sizlere içtenlikle pasta cilanın yararlarını ve zararlarını anlatacağız. Öncelikle pasta nedir cila nedi bunları tanımlayalım. Pasta, boyayı yumuşatarak üstündeki pürüzleri ve tırnak girmeyen çizikleri düzlememizi sağlayacak bir kimyasaldır. Kimyasal  olması sebebiyle de boyaya zararı vardır. Cila ise boyayı parlatmakta kullandığımız bir koruyucudur ve zararsızdır. Piyasada pasta cila adı altında 2si 1 arada olan ürünleri kesinlikle önermiyoruz. Zira pasta özelliği yok denecek kadar azdır bu ürünlerin.

Past Cilanın Yararları

pasta cila zararlı mı
  • Boya yüzeyindeki pürüzlerden, yapışmış kirlerden kurtulursunuz.
  • Fırçayla yıkanan araçlarda güneş altında gözüken sayısız kılcal çizik vardır bunları temizler.
  • Tırnak girmeyecek derecede derin olmayan çizikleri kimyasal çözücü olan pasta ile kapatabilirsiniz.
  • Cilay arabanıza ilk günkü şıklığını geri kazandırır ışıl ışıl parlamasını sağlar.
  • Kısa bir süre için de olsa yağmur suları aracınızın üzerinden kayar gider.

Pasta Cila Nasıl Yapılır

Bu uygulama mutlaka dikkatle yapılmalıdır. İlla ki uzman ellerde yapılacak diye bir şart yoktur ama uygulamada yapacağınız hata sizi ciddi zarara sokabilir. Örneğin aracın bir bölgesine sürdüğünüz pastayı yıkamayı unutursanız bu bölgedeki boya yanacaktır. Güneş yanığı görüntüsü olacaktır. Bu da aracınız değerini düşürür.

Aracınıza pasta cila uygulaması yaparken güneşsiz bir ortamda arabanın tamamını tek seferde değil, parça parça ilerleyecek şekilde pasta sürmelisiniz. Örneğin bir kapıya pasta sürüp ikinci kapıya geçin, ikinci kapı bitince ilk kapıyı yıkayın ve sonra çamurluğa geçin. Çamurluk bitince ikinci kapıyı yıkayın ve yeni bir parçaya geçin. Bu şekilde pastayı boyanın üzerinde fazla bekletmeden işlemleri tamamlayın. Pasta işlemi bittikten sonra aracı bu kez köpüklü suyla yıkayıp cila uygulayın ve aracımız pırıl pırıl oldu. Bu uygulamayı çok ihtiyacınız olmadıkça yapmayın zira dediğimiz gibi pasta kimyasal bir çözücü olduğundan boyaya zarar verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir