Opel Corsa vs Ford Fiesta

Merhaba, Otohaberleri.org okuyucuları;

İki rakip, Opel Corsa ve Ford Fiesta. Bu yazımızda bu iki aracı karşılaştıracağız.

Karşılaştırdığımız modellerin teknik verileri şu şekilde;

OPEL CORSA

Opel Corsa, C kasadan sonrasında geleneksel çizgisini daha çağıl iç ve dış tasarıma taşıdı. Devam eden yıllarda da küçük dokunuşlarla bu güne geldi.

2015 Cenevre Otomobil fuarında tanıtılan Corsa, Yeni ve kuvvetli tasarımıyla Opel’in sınıfında en iddialı modeli. Yeni Opel Corsa kaslı görüntüsüyle oldukça atletik görünmekte. Bundan önceki kasaya gore genişletilmiş ön panjur ve hava kanalları dikkat çekiyor, önden kapıdan başlayarak arkaya kapı ortasında son kabul eden ütü izi şık olmuş, Bi-Xenon farların tasarımı araca oldukça yakışmış, Led gündüz farları ayrı bir hava katmış, arka görünüşü daha toparlanmış, logo değişmiş.

İç detaylara gelirsek, kullanılan kaliteli materyal eskisine gore daha iyileştirilmiş ve parçalar yerine daha sağlam oturtulmuş, deri direksiyon simidi ve üstündeki tuşların dizilimi yerinde ve kullanımı ergonomik.

Kırmızı gösterge tablosu, düğüme aydınlatmaları, daha büyük ve belirgin sayaçlar ve ortasındaki vasıta bilgisayarını beğendim. İç mekan sınıfına bakılırsa oldukça geniş, kesinlikle minik denilemez. Hem kokpit hem de arka alan bu sınıftaki bir araca nazaran bence oldukça kafi genişlikte. Kaliteli kumaş kullanılan koltuklar oldukça rahat, konforlu.

Aracı kontrol ettiğim parkurda hızlanma ve yol tutuş performansı Opel klasiği olarak oldukça iyi, gerçekçi yakıt (Broşürlerdeki değerler hep değişik söyler) değerleri; Kent içinde 7,1 Litre, Şehirler arası 5,6 Litre tüketiyor.

Yeni Opel Corsa Enjoy Motor Seçenekleri:

  • 1.2 lt. ECOTEC® 70 HP 5 İleri Manuel
  • 1.4 lt. ECOTEC® 90 HP 6 İleri Otomatik
  • 1.3 lt. CDTI ECOTEC® 75 HP 5 İleri Otomatik
  • 1.3 lt. CDTI ECOTEC® 95 HP 5 İleri Easytronic

FORD FIESTA

Makyajlanarak, ızgara ve far tasarımıyla ufak Aston Martin görüntüsüne kavuşan Fiesta, baz versiyonundaki donanım özellikleriyle göz dolduruyor.

Sınıfındaki rakiplerine gore fiyatı da oldukça iddialı. Araçtaki en beğendiğim ve baz versiyonunda bile standart olan Ford MyKey sistemi. Bilhassa endişeli babaların, ele avuca sığmayan evlatları için düşünülmüş bir özellik. Bu özellik yedek anahtara çeşitli yetkiler vermekte; otomobilin maksimum hızını, müzik ses sisteminin seviyesini sınırlandırabilmeyi sağlıyor. Güvenlik kemeri takılmaması durumunda müzik sesinin kapatılmasını sağlayarak hız yapılmasının önüne geçiyor. Bu sistemin ne kadar sıhhatli çalıştığını kontrol aracında deneyemedim maalesef fakat edindiğim bilgiye gore sistem oldukça başarı göstermiş.

Dış tasarımı fazlaca beğendim, yukarıda da söylediğim benzer biçimde önden ufak bir Aston Martin havasında, nerdeyse ön cama kadar uzanan Far tasarımı oldukça şık ve sis farlarının konumlandırması yerinde.

İçerde durum daha keyifli, açıkçası aracın gösterge ve orta konsolunu oldukça beğendim, eskiden kırmızı olan gösterge fon ışığı artık mavi olmuş. Kokpit birazcık dar. Kaliteli kumaş ve işçiliği aracın içine girdiğinizde derhal fark ediyorsunuz. Arka koltukların diz ve baş mesafesi kafi. Arka çapraz görüş ise tasarım sebebiyle birazcık kısıtlı.

Aracı kontrol ettiğim parkurda hızlanma ve yol tutuş performansı Corsa da olduğu benzer biçimde oldukça itimat verici. Gerçekci yakıt (Broşürlerdeki değerler hep değişik söyler) değerleri; Kent içinde 7 Litre, Şehirler arası 5,1 Litre tüketiyor. ( Corsa’ ya gore bir tık daha ekonomik denilebilir. )

Yeni Ford Fiesta Motor Seçenekleri:

  • 1.25i 82PS  Benzinli    Euro VI    5 İleri Manuel
  • 1.4i 96PS    Benzinli    Euro VI    5 İleri Manuel
  • 1.6i 105PS  Benzinli    Euro VI    6 İleri PowerShift Otomatik
  • 1.0i 100PS  Benzinli    Euro VI    6 İleri PowerShift Otomatik

Netice olarak her iki aracıda ortalama 10 km kadar kullanarak kontrol ettim. Kent içi ve çevre yollarında kullandığım araçların ikisini de beğendim. Corsa daha itimat verici, Fiesta daha konforluydu. Fiesta birazcık daha ekonomik tüketime haiz ve fiyat olarak Corsa’ya bakılırsa daha ucuz. Corsa hem iç hem de dış tasarımda birazcık daha geniş. Sınıfının iki rakibini kullanmaktan oldukça keyif aldım.

Her insana Kazasız Sürüşler Dilerim..

Anketimize Katılın!

Sizce Opel Corsa mı? Ford Fiesta mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir