Cam Filmi Cezası Var mı Ne Kadar

Cam Filminin Cezası Var mı? Cam Filmi Cezası ve Muayene

Cam filmi hem aracınızın görüntüsünü değiştirmek hem de meraklı gözlerden uzakta durmak için tercih edilen ilk çözümlerin arasında yer alıyor. Fakat aracına cam filmi uygulaması yaptırmak isteyenlerin büyük bir kısmının aklında da cam filminin yasak olup olmadığına dair sorular var. Bu nedenle cam filmi uygulaması, cezaları ve muayenede geçip geçmeme durumu hakkında kısa bir yazı hazırlamamızın faydalı olacağını düşündük.

Cam Filmi Nedir?

Cam filmi, araba camlarının üzerine uygulanan genelde siyah renkli veya çok renkli kaplamalardır. Cam filminin çekilmesinin nedeni arabanın dış görüntüsünü değiştiriyor olması ve aracın içerisindeki kullanıcılara daha rahat hareket etme şansı tanıyor olmasıdır. Cam filmleri farklı numaralarla sınıflandırılır ve bu numaralara cam filmi numarası adı verilir. Cam filmi numarasında en düşük rakam 1, en ince ve en koyu olanı ise 3’tür.

Cam Filminin Avantajları Nelerdir?

  • Kullanıcıların mahremiyetini en üst düzeyde tutar ve meraklı gözlerden uzakta tutar.
  • Aracın içerisinin daha az ısınmasına (güneş kaynaklı) yardımcı olur.
  • Araç içerisindeki döşemelerin güneş yüzünden yıpranmasını önler.
  • Aracın dış görünüşüne sportif bir görünüm kazandırır.
  • Kullanıcıların gözünü alan güneş ışınlarını çok daha katlanılabilir hale getirir.
  • Araçta bebek varsa zararlı güneş ışınlarından korur.
cam filmi cezası

Cam Filmi Çektirmek Yasak mı Cezası Ne Kadar?

Evet, ne yazık ki ülkemizin yasaları gereğince aracın orijinalinden camlarında karartmanın olması dışında kullanıcıların folyo vb. yardımcılarla araçlarının camlarını karartmaları veya farklı bir renk ile renklendirmeleri yasak olarak kabul ediliyor. Cam filminin kontrolünü genellikle trafik polisi yapıyor ve sakıncalı gördüğü durumlarda cam filmi kullanıcılarına 365 TLye kadar para cezası uygulanabiliyor. Ayrıca polis yetkisi gereği olay yerinde aracınızın camlarındaki kaplamaları kaldırma gibi bir hakka da sahip.

Yine de polislerin bir çoğu makul nedenlerden ötürü cam filmi kullanan kişilere yaptırım uygulamıyor. Göze batmamak için daha ince cam filmleri kullanmak ve arabanın ön camına film çekmemek işin kilit noktası. Ön cama çekilen filmler polislerin araç içerisindeki eşgalleri tanımasını engellediği için pek hoş karşılanmıyor. Bu küçük ipuçlarına dikkat ederseniz cam filmlerinizle polisler ve yasalar açısından daha az başınızın ağrıyacağı kesin.

Cam Filmi Muayeneden Geçer mi?

Araç muayenesinde aracınızın camlarının kaplama yöntemiyle sonradan farklı bir renge çevrilmesi anlaşılıyor. Fakat rapor üzerinde cam filmleri hafif kusur olarak yer alıyor. Yani, aracınızın trafik muayenesinden geçmesi için cam filmi büyük bir sorun teşkil etmiyor.Yine de özellikle çok koyu filmlerde hafif kusur ibaresi ağır kusura dönüşerek aracınızın tekrar muayeneye gelmesi istenebilir.

Her ne kadar birçok otomobil kullanıcısı aracına cam filmi çektirmek istiyor olsa da bu gerçekleri ve riskleri daima göz önünde bulundurarak cam filmi kaplamasını yaptırmak gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir