Araba Kullanırken Yakıt Tasarrufu Yapmak

Araba kullanmak bir sanattır. Sanatçının sanatını iyi icra edebilmesi için de enstürmanını iyi tanıması ve kontrol edebilmesi gerekir. Bizler de arabalarımızı ne kadar iyi tanırsak o kadar iyi verim alırız otomobillerimizde. Şimdi bu yazımızda sizlere trafikte nasıl yakıt tasarrrufu sağlayabileceğimizi anlatacağız.

Gaz pedalıyla dost olun!

Halk içinde ağızdan ağza dolaşan bir deyim vardır. Açıkçası bu yakıt tasarrufu yapmanın altın kuralıdır diyebiliriz. Kesinlikle tahmin ettiğiniz şeklinde; “Gaz pedalına altında yumurta varmış gibi bas”. Hız yapmak için gaz pedalının sonuna kadar basmaya gerek yok. Gazı köklediğinizde yakıtı püskürtmek yerine akıtır çünkü. Bunun için Otomobili fazla zorlamadan hızlandırmak ve hızı korumaya çalışmak kafi. Otomobiliniz enjeksiyonluysa yokuş aşağı inerken gaza basmayın; ilerlemek için yer çekiminden faydalanın.

Bilinmiş olduğu suretiyle yokuş aşağı inerken gaza basılmazsa enjeksiyonlu otomobiller yakıt tüketmiyor. Sadece yokuş inerken kesinlikle vitesi boşa atmayın ve kontağı kapatmayın. Vites boşa atıldığında motora yakıt girişi kesilmediğinden tüketim devam eder. Ek olarak motor kompresyonu ortadan kalkacağından otomobili durdurmak güçleşir. Kontak kapatıldığındaysa fren sistemi çalışmadığı için yapılacak yakıt tasarrufuna karşılık ciddi kazalarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yokuş çıkarken azca yakıt tüketmek için yüksek viteste tam gaz yapmaktansa daha düşük viteste yarım, hatta çeyrek gaz yapmak daha doğru olur. Hız sınırlarına uymaya ve gereğinden fazla süratli gitmemeye çaba edin. 90 km/s’den sonraki her 1 km/s artış yakıt tüketimini yüzde 1 oranında artırır. Saatte 120 km hızla giden bir vasıta 80 km/s hızla giden bir araca gore yüzde 25 daha çok yakıt tüketir.

Ek olarak yakıt tüketimini artıran “saldırgan” sürüşten kaçının; sadece azca yakıt tüketmek için oldukca düşük devirlerde de devamlı yol almaya çabalamayın. Oldukça düşük devirlerde kullanılan bir otomobilin motoru daha acele yıpranır; bu da yakıt tüketimini azaltarak meydana getirilen tasarrufun onarım ve yedek bölüme verilmesine niçin olur.

Motor bakımı mühim

Motor şeklinde mühim aksamlarının dikkatli ve tertipli yağlanması gerekiyor. Aksi halde yağsızlıktan dolayı sürtünme artacağından güç düşüyor ve parçaların acele aşınması sebebiyle de benzin tüketimi artıyor. Bujilerin ayarsız, bozuk ve kirli oluşu ise her 10 litrede 1 litre fazla benzin sarfiyatına niçin oluyor.

Karbüratörün ayarsız ve kirli oluşu, jikle kelebeğinin iyi açılıp kapanmayışı, el gazının aynı şartlarda bulunması, motorun elektrik ihtiyacını karşılayan araç-gereç ile bunun motora iletisini elde eden aksamlardaki bozukluklar da benzin sarfiyatını artırıyor. Lastiklerin havalarının azca olması da yakıt sarfiyatını artıran unsurlar içinde bulunuyor.

Rölantide ısıtmayın!

Motoru rölantide ısıtmak yakıt tüketimini artırır. Motoru çalıştırıp derhal yola çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda otomobilin yaktığı yakıt üç dakika rölantide emek harcayarak yaktığı kadardır.

Meydana getirilen bir teste bakılırsa 1.6 litrelik motor taşıyan kompakt sınıftaki bir otomobil 0 (sıfır) aşama hava sıcaklığında marşa basılmış olduğu andan 10’uncu kilometrenin sonuna kadar ortalama 4 litre yakıt tüketiyor. Motor düzgüsel emek harcama sıcaklığına dört kilometre yol kat edildikten sonrasında ulaşıyor ve tüketim yapınak verilerine yakın hale geliyor. Bu yüzden bilhassa soğuk havalarda kısa mesafelerde otomobil kullanmak yerine yürümeyi tercih edin.

Doğru viteste ilerleyin!

Birinci vites otomobile hareket vermek için tasarlanmıştır. Uzun süre bu viteste gidilirse yakıt tüketimi anormal miktara yükselir. Vites değiştirirken motorun üst devirlere çıkarmaktan kaçının. Her motorun maksimum devir sayısı ve en verimli çalmış olduğu devir aralığı vardır bu da motor enerjisini dengeleyen en mühim etkendir. Bu devir otomobilden otomobile değişmiş olduğu için teknik verilerine bakarak ya da servislere danışılarak öğrenilebilir.

Teknik verilerde “maksimum tork” adı altında görülen kıymet çoğu zaman motorun en verimli çalmış olduğu ve azca yakıt tükettiği devirdir. Otomobilden otomobile değişmekle beraber çoğu zaman 2000-4500 d/d aralığında olan maksimum tork devrinde duracak şekilde vitesler değiştirildiğinde yakıt tüketimi mühim seviyede azalacaktır. Sadece hiçbir vakit yapınak verisi olarak açıklanan yakıt tüketimine ulaşmayı hayal etmeyin. Zira bu veriler 90 km/s hızda, rüzgarsız ortamlarda tespit edilen verilerdir.
Otomobili yol ve trafik koşullarına uygun kullanın. Ne kadar kesin ve sakin otomobil kullanırsanız o denli azca benzin tüketirsiniz ve otomobiliniz de o denli azca yıpranır. Otomobili akan trafiğin hızına uygun kullanın. Aksi kullanım sürücünün ani fren ve ani hızlanmalara gereksinim duymasından dolayı yakıt tüketimini artırır. Önünüzdeki araçla kafi takip mesafesi bırakın. Sık sık şerit ve hız değiştirmekten kaçının. Yavaşlamak gerektiğinde, mesela kırmızı ışığa yaklaşırken hızı koruyup ani frenle durmak yerine ayağınızı gazdan çekerek otomobili motor kompresyonuyla yavaşlatıp hafifçe frenle durmak yüzde 15-20 oranında daha azca benzin tüketmenizi sağlar.

Otomobilinizi hafifletin

Otomobilinizin üstüne monte ettiğiniz eşya yüklü portbagaj 100 km mesafede 2 litre, boş portbagajsa otomobilin aerodinamik yapısını negatif etkileyeceğinden yakıt tüketimini averaj 0.5 litre artırır. Hız büyüdükçe hava direnci o oranda artacağı için portbagaj kullanıldığında yavaş gitmek göreceli olarak yakıt tasarrufu sağlayabilir. Otomobile fazladan takılan aynalar, süsler, o otomobil için hususi olarak üretilmemiş spoylerler ve benzeri hava tutucu her şey aracın aerodinamik yapısını etkileyerek yakıt tüketimini artırır.

Açık camlarla seyahat yapmaksa neredeyse otomobilin iç mekanının bir paraşüt görevi görmesine sebep olur. Açık camlar kent içi ya da kent dışı yolculuklarda yakıt tüketimini 100 km’de minimum 0.3 litre artırır; sadece camları kapatıp, var ise klimayı açmak da çözüm değildir; bu sebeple klima havanın sıcaklığına ve kullanılan kapasiteye gore yakıt tüketiminin 0.5-1 litre içinde artmasına niçin olur.

Unutmadan otomobilinde gereksiz yük bulundurmayın. Otomobilde bulunan her türlü ağırlık yakıt tüketimini negatif yönde etkisinde bırakır. Tüketim artışı motor gücü düşük olan araçlarda daha belirginleşir. Standart bir otomobilde her 100 kilo fazlalık için 100 km’de 1 litre tüketim hesaplanabilir. Bundan dolayı otomobilde taşınan gereksiz eşyaları boşaltmakta yarar var.

Yakıt’tan tutum etmek için 10 ipucu;

1- Aşırı hız yapmayın, yüksek devirlerde otomobil kullanmayın.
2- Ani kalkıştan ve frenden kaçının.
3- Yokuş aşağı inerken gazdan ayağınız çekin; vitesi boş atmayın, kontağı kapatmayın
4- Fazla ağırlıklardan kurtulun.
5- Aerodinamik yapıyı bozan eklentileri sökün.
6- Hava filtresini sık sık değiştirin.
7- Lastiklerinizi sık sık deneyin, hava basınçlarını yapınak verilerinde tutun.
8- Hız sabitleme sistemini bir tek düz yollarda kullanın.
9- Uzun süre hareketsiz duracaksanız motoru kapatın, rölantide çalıştırmayın
10- Yazları klimayı gerekseme duydukça kullanın. Seyahat süresince devamlı açık tutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir