Araba Hararet Yaparsa Ne Yapılır?

Birçoğumuz araç kullanma eğitimi alırken hararet yapan arabaya ne yapılır konusunu tamamen es geçiyoruz. Haliyle böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımızda da oturup, arabanın hararetini düşürmek için neler yapmalıyız diye düşünmeye başlıyoruz.

Oysa teknik olarak arabamızın hararet yapması durumunda yapabileceğimiz her şey bellidir. Bunların dışında yapacaklarımız genelde kara düzen ustalarının uydurmaları veya otomobil teknolojileriyle uzaktan yakından alakaları olmayan kişilerin uydurmalarından ibarettir.

Arabaların hararet yapması durumuyla sıklıkla havanın sıcak olduğu durumlarda karşılaşırız. Motor içerisinde güç üretmek için çalışan parçalar arasında sürekli olarak patlamalar meydana gelir. Bu nedenle motorun iç ısısı ilk çalışma anında bile oldukça yüksektir. Bir de sürekli güneş altında sıcak bir havada yolculuk edildiğini düşünürsek, birçok aracın ve özellikle eski model araçların hararet yapması çoğu zaman normal karşılanır. Peki, aracımız hararet yaptığında neleri yapmalıyız?

Hararet Yapan Arabaya Ne Yapılır? Ne Yapılmaz?

Hararet yapan arabaya ne yapılır sorusuna verilebilecek en net cevap STOP, STOP, STOP’dur. Eski veya yeni fark etmeksizin aracınızın gösterge paneli içerisinde bir hararet göstergesi yer alıyorsa yaz aylarında bu göstergeyi takip etmeyi alışkanlık haline getirin. Şayet, gözlerinizle hararet simgesini gözlemlemeye üşenirseniz birkaç dakika sonra kaputtan çıkacak olan dumanlar için yapacak çok fazla şeyiniz olmayacaktır.

Aracınızın harareti anormal bir yükseliş sergilediğinde veya anormal seviyeye ulaştığında hemen ilk yapılması gereken şey durmaktır. Aracınızı kenara ve mümkünse gölge bir yere çekip olabildiğince soğuması için bekletmeniz gerekiyor. Bu aşamada yapabileceğiniz en büyük yanlış elinize bir bez alarak kaputu daha iyi havalanması için açmak olacaktır. Kaputu açma aşamasında hararet dolayısıyla meydana gelen basınçtan ötürü büyük bir risk sizi kaputun altında bekler. Bu riskle sanırım kucaklaşmak istemezsiniz, tamam o zaman şimdi kaputu rahat bırakın.

Motorumuzun el yakacak sıcaklığın altına düştüğünde artık kaputu sürprizsiz bir şekilde açmaya hazırız demektir. Şimdi, radyatörü kapağını açarak su seviyesini kontrol edebiliriz. Hararet sıcaklığın yanı sıra arabaların soğutma sisteminin bakımsız olması veya aracın soğutma fanlarının doğru şekilde çalışmıyor olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Şayet aracınızın soğutma sistemi su eksiltiyorsa bu kısa süre sonra aracınızın tekrardan hararet yapmasına neden olacaktır.

Eğer radyatöre su eklemek sorununuzu çözdüyse, şimdi hararet simgesiyle yol boyunca iyi geçindiğimizden emin olarak yolculuğumuza aracımızı yormadan devam edebiliriz. Yok eğer kısa süre sonra hararet simgesi bize tekrardan yan çizmeye başlamışsa, aracı en yakınınızdaki servise çekici yardımıyla götürmek sizi conta yakma masrafından kurtarabilir.

Aracınız hararet yapmış olmasına karşın stop etmeden devam etmeniz durumunda aracınızın motorunun çalıştığı her saniye motorunuza biraz daha fazla zarar verir. Yüksek ısı nedeniyle segmanlar genleşir ve ani soğumada deformasyona uğrayabilirler. Silindir kapak contası yanabilir ve yatak döşek elinize gelebilir. Anlayacağınız bu şekildeki bir aracı ısrarla kullanmaya devam etmek, yeni bir motor masrafıyla hem sizi hem de cebinizi fazlasıyla üzebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir