Araba Alım Satımı Yaparak Para Kazanmak

Arabaların dilinden anlıyorsanız ve biraz da ticari zekanıza güveniyorsanız, araba alıp satarak normal bir işte çalışarak elde edeceğinizden çok daha iyi bir gelirin sahibi olabilirsiniz. Bu yazımızda otomobil alım satımı yaparak para kazanmak isteyen kullanıcıları düşündük ve bu konuya ufaktan bir giriş yapalım istedik.

1- Arabaların Dilinden Anlar Mısınız?

İşi ticarete dökmek istediğinizde haliyle bu konunun da kurdu olmanız gerekiyor. Bir aracın dış aksamı her ne kadar göze hitap ediyor olsa dahi onu götüren motorudur. Fakat araç satın alırken dikkat edilmesi gereken sayısız önemli kriter vardır.

Türkiye’de araç alıcılarının büyük bir kısmı artık araç alımı ve satımı konusunda bilgili kişilere akıl danışıyor veya internetten gerçekten kaliteli bilgiler edinerek yola çıkıyor. Eğer arabalar sadece ilgi alanınıza giriyorsa ve bir aracın kaza durumu, yürüyeni, kaporta durumu hakkında ilk görüşte yorum yapamıyorsanız ringe dövüş başlamadan havlu atmalısınız. Emin olun, yalnızca ilgi alanınız olduğu için araç alım satım işine Türkiye’de giriştiğinizde sadece zararla yerinize oturacaksınız.

2- Hangi Tip Araçları Alıp Satmalısınız?

Araçları ticaret amacıyla satın aldığınızda, satın alacağınız araçların daima biniciye hitap eden araçlar olması gerekir. Özellikle düşük bir sermayeyle başlıyorsanız kuş serisi temiz araçlarla işe başlayabilirsiniz.

Ülkemizde artık araç piyasası hemen hemen sabit bir şekilde gelişim gösteriyor. Geliri belli olan insanların satın alacağı araçlar da bellidir. Sizin de bütçeniz belliyse bu doğrultuda bir araç satın almak için harekete geçmeniz gerekiyor. Çok ekstrem modellere yönelmek aracın uzun süre elinizde kalması ve haliyle sizin zarara uğramanızla sonuçlanacaktır. Popüler ve kolayca elden çıkabilen araçlara bakın. Kuş serisi, Honda Civic, Hyundai Accent, Fiat Albea – Linea – Doblo, Renault Clio – Megane ve hatta BMW’nin eski modelleri pazarda her zaman yeri olan araçlardır.

araba alım satımı yaparak para kazanmak

3- Araçları Nereden ve Nasıl Almalısınız?

Bu işi ister ek gelir, isterseniz de kendinize ana gelir kaynağı olarak düşünün, hiç fark etmez. Şayet bu işin ticaretini yapacaksanız milenyumun Türkiye’sinde artık internet kullanmanız şart! Öncelikle kendinize belli araç kategorileri belirleyin daha sonra popüler araç alım satımı yapılan internet sitelerine girerek olabildiğince acil satışta olan araçları değerlendirin.

Bunun yanı sıra boş vakitlerinizde evde gazete okumak yerine araç pazarlarını ziyaret edin ve aktif olarak piyasanın takipçisi haline gelin. Araçları alırken üzerine kar koyarak satacağınız için masraflı araçlardan olabildiğince uzak durun. Eğer imkanınız varsa bu tip araçları satın alın. Tanıdık ettik olmadan veya kendi elinizden gelmeden bu araçları adam etmek oldukça masraflı olabilir.

Hem popüler hem de temiz araçlara yönelin. Elinizdeki sermayeyi kısa sürede arttırıp bir dev haline getirmek istiyorsanız, şimdiden kendinize farklı bir iş bakmanızı önerebiliriz. Sabırla piyasayı takip edip yalnızca gerçekten “Fırsat budur!” denilebilecek araçları satın alın. Siz aracı binmek için değil satmak için alacaksınız. Her aracı bu ölçüde değerlendirin ve fiyatı fazlasıyla düşürecek etmenli araçlardan (ağır kaza, pert vb.) uzak durmaya çalışın.

4- Harcama Yapmaktan Çekinmeyin

Bazen arabaları alıcısına çekici kılmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Mesela teneke jantları çelik jantla değiştirmek, aracı detaylı temizliğe (zebarth) sokmak gibi. Bu tür harcamaların aracı satma konusunda size yardımcı olacağını düşünüyorsanız masraftan kaçınmayın.

Yatırım yapmak için araç satın almadan önce mutlaka aracınızı uzman bir ekspertiz servisine gösterin. Bu sayede aldığınız aracın satıcının söylediği gibi olduğundan emin olabilirsiniz. Unutmayın ki, satıcılar her zaman size karşı dürüst olmayabilir ve çürük bir arabayı elden çıkartmak için büyük masraflar yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Araba Alım Satımı Yapmak Ne Kadar Kazandırır?

Her ne kadar araç alım satımıyla büyük paralar kazanacak olsanız dahi ilk başta muhtemelen kaybederek başlayanlardan olacaksınızdır. Yine de umudunuzu kaybetmeyin. Satacağınız araçların hangi sınıf olduğu ve ne kadar iyi fırsatları değerlendirebileceğiniz bu sorunun en net yanıtıdır. Ele geçirdiğiniz iyi fırsatlarla lüks bir araçtan 20.000 ile 70.000 arası kazanabilirsiniz. Fakat bütçem düşük diyorsanız 50bin lira civarındaki bir araç da ortalama 2.500 lira gibi bir kâr bırakmaktadır.

Araç alım satımı işine gönül verdiyseniz mutlaka işin yasal prosedürünü de takip edin. Her kişi, şahsız olarak sadece yıl içerisinde birkaç araç alıp satabilir. Daha fazlasını yapmak için galeriye dönüşmeniz ve vergi ödemeniz gerekecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir