2.Elde En Çok Satılan Otomobiller

Geçtiğimiz günlerde 2015 senesinde en oldukça satılan sıfır modeller açıklandı. 2015 senesinde en oldukça satılan ikinci el otomobilleri deTürkiye ve Avrupa’nın en büyük 2. el açık oto pazarı İPOP İstanbul Park Oto Pazarı deklare etti.

İkinci el otomotiv piyasasının %25 gelişme ile kapattığı 2015 senesinde ikinci el piyasasında en oldukça el değiştiren araçlar açıklandı. Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük 2. el açık oto pazarı unvanını elinde bulunduran İPOP İstanbul Park Oto Pazarı’nın açıklamış olduğu istatistiklerde en oldukça dikkat çeken unsur ikinci elde aslan payının yerli otomobillerde olmasıdır.

ASLAN PAYI YERLİ OTOMOBİLDE
2015 yılının 2. el piyasası açısından hareketli geçtiğinin altını çizen İPOP Satış ve Pazarlama Direktörü Cevat kabataş, “2. el satışları 2015 senesinde averaj %25 büyümüştür,2016 senesinde daha yüksek oranlı bir gelişme bekliyoruz.  Geride bıraktığımız yıl elde ettiğimiz satış rakamlarına bakılırsa, en fazlaca satan ilk 3 markanın orta segment  yerli üretim araçlarla toplamda%61aslan payını kaptığını görüyoruz. İlk üç sıranın derhal ardında lüks segmentin yer alması dikkat çekiyor. Elde ettiğimiz veriler içinde öteki yıllara oranlara dizel vasıta satışların hızla artması göze çarpıyor. Bunun yanında otomatik vites tercih edenlerin sayısı da geçen yıla oranla yüzde 40 artış göstermiş” dedi.

EN ÇOK  SATANARAÇLAR
2015 yılının ekonomik araçlar yılı olduğuna değinen Kabataş, “2015 senesinde ikinci elde aslan payını %36 ile yerli üreticilerden Renault aldı. Markanın Fluence ve Clio modelleri bu pastanın içinde %90 hisse alarak tüketicinin tercihinde mühim bir yer edindi.
İkinci elde en oldukca satış icra eden ikinci marka ise %16 satış oranı ile, gene yerli üreticilerden Fiat oldu. Fiat’ın tüketici tarafınca tercih edilmesinde ekonomik olması ile dikkat çeken Linea sedan modeli etkili oldu. Egea lansmanıyla beraber 2016 senesinde Linea’nın payının düşmesini bekliyoruz.
Üçüncülüğü %9 hisse ile Ford almıştır, Focus modeli tüketicilerin bu marka içinde en oldukca tercih etmiş olduğu model olmuştur” dedi.

LÜKS SEGMENTTE HAREKETLİLİK
İlk üç bayağı değişik olarak dördüncü ve beşinci sırada lüks segment araçların olduğuna vurgu meydana getiren Kabataş, “Tüketicininekonomik araçları tercih etmesiikinci el piyasasında düzgüsel karşılanan bir durumdur. Sadece 2015 senesinde dördüncü sırada Audi dikkat çekiyor. Audi %8,6 payla dördüncü en oldukca satan marka,A4 ve A3 sedan da en fazla tercih edilen modelleri oldu.Beşinci en oldukça satan marka gene lüks segmentte %7 payla Mercedes oldu; bilhassa CLA, C ve E serisi modelleri.Mercedes’ten sonrasında, Passat ve Jetta modellerinin toplam %6,4 satışı ile Volkswagenyerini aldı.Sonrasında BMW, Volvo,Citroen ve Hyundai markalarının en yüksek payları almış olduğu görülüyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir